Lansare de carte: ”Persecuţie şi rezistenţă, Vasile Cesereanu, un preot greco-catolic în dosarele de urmărire de către Securitate”

Lansare de Carte - Vasile CesereanuLa Cluj-Napoca va fi lansată cartea «Persecuţie şi rezistenţă, Vasile Cesereanu, un preot greco-catolic în dosarele de urmărire de către Securitate», volum-document despre martiriul pentru credinţă din perioada de persecuţie a regimului comunist asupra Bisericii din România.

Evenimentul lansării este programat joi, 7 aprilie 2016, de la ora 18.00, în Aula „Cardinal Dr. Iuliu Hossu” din Catedrala în construcţie din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca.

Vor prezenta volumul: Preasfinţia Sa Florentin Crihălmeanu, Episcop greco-catolic de Cluj-Gherla, Ruxandra Cesereanu, Domiţian Cesereanu şi Eugenia Sarvari, întâlnirea fiind moderată de Pr. Cristian Langa.

Cartea, apărută în 2016 la Editura Şcoala Ardeleană, este îngrijită de d-na prof. Ruxandra Cesereanu,  poetă, prozatoare, eseistă, precum şi profesor la Facultatea de Litere, Cluj-Napoca, despre bunicul său patern, preotul greco-catolic Vasile Cesereanu (1899-1984).

Pe lângă bogata activitate din domeniul literaturii şi publicisticii, D-na Ruxandra Cesereanu s-a preocupat permanent de cercetarea universului închisorilor comuniste. În 1997, şi-a susţinut doctoratul cu teza «Infernul concentraționar reflectat în conștiința românească», fiind în continuare autor al unor eseuri precum «Călătorie spre centrul infernului. Gulagul în conștiința românească» (1998); «Panopticum. Tortura politică în secolul XX» (2001); «Memorialistica şi literatura închisorilor şi lagărelor comuniste» (2005).

Redăm nota explicativă de pe coperta noului volum despre persecuţia la care a fost supus şi rezistenţa prin credinţă a preotului greco-catolic Vasile Cesereanu, bunicul autoarei:În 2004 am avut acces, prin intermediul Consiliului Naţional de Studiere a Arhivelor Securităţii (C.N.S.A.S.), la Dosarul de urmărire de către Securitate al lui Vasile Cesereanu, bunicul meu patern, preot greco-catolic. Pe dosar, cu numărul 324, era precizată menţiunea Strict Secret. Bunicul meu era catalogat, în diferite fişe, de către lucrătorii de Securitate, ca ducând o «activitate contrarevoluţionară», de «duşman înrăit», «duşman de moarte al regimului democrat popular» şi «element proeminent al rezistenţei greco-catolice care în mod continuu face propagandă în rândurile credincioșilor greco-catolici, ţinându-i sub influenţa lui şi mobilizându-i la slujbele clandestine pe care le face la el acasă» (…).

Principalul corpus era alcătuit din fişe de urmărire, documente oficiale prin care bunicul era catalogat drept inamic recalcitrant al statului comunist; erau, apoi, delaţiuni de toate soiurile, făcute de ţăranii din satul lui (majoritatea constrânşi) sau de alte persoane; mai erau în dosar şi memorii ale lui Vasile Cesereanu, fie către organe oficiale (Ministerul Cultelor, Ministerul Justiţiei), fie chiar către Nicolae Ceauşescu; mai erau şi scrisori de mustrare către câţiva prelaţi greco-catolici care trecuseră la ortodoxie; plus pledoarii ale bunicului în faţa instanţelor judiciare.

Această carte cuprinde documente oficiale redactate între anii 1951-1977, cărora li se adaugă documente din portofoliul familiei Cesereanu, ce ajung până în anul 1984.” (Ruxandra Cesereanu).

Acest articol a fost publicat în Evenimente, Ştiri și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *