Haideți să cântăm!

Un ultim rod al celor 17 ani pe care-i împlinim sub protectoratul Sfântului Iosif, dând viață Catedralei din inima Clujului

Sâmbătă, 16 martie 2024, ora 17.00, Corul de copii și tineri „Allegria” din Cluj-Napoca lansează un nou album de cântece religioase pentru copii: ”HAIDEȚI SĂ CÂNTĂM!”…

Evenimentul va avea loc la Catedrala Greco-Catolică dedicată ”Martirilor și Mărturisitorilor secolului XX” din Piața Cipariu nr. 2, Cluj-Napoca.

Este al III-lea album al acestui cor după cel cu Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de aur, adaptată pentru copii de Cristina Pătrașcu Nagy (dirijoarea Corului ”Allegria”), respectiv cel prin care s-au lansat deja mai multe cântece religioase pentru copii.

La manifestare sunt așteptați toți copiii și tinerii care au cântat de-a lungul timpului în acest cunoscut cor, unii dintre ei oferind o mărturie cu privire la această experiență (cât de important poate fi să-i cânți Domnului).

La finalul evenimentului, copiii și tinerii ”allegrieni”, însoțiți de părinții, bunicii sau alți însoțitori vor participa la o cină festivă alături de întreaga echipă de preoți, consilieri parohiali, responsabili ai diferitelor grupuri parohiale catehetice sau extra-catehetice (cum ar fi cercurile de artă, de dansuri și obiceiuri populare românești, de jurnalism…) sau alți colaboratori, prin care se va marca la nivelul comunității atât momentul intrării în Postul Mare, respectiv cei 17 ani pe care îi împlinim la Capela ”Sf. Iosif” sub minunatul protectorat al părintelui nostru ocrotitor.

Intrarea este liberă!

Vă așteptăm cu drag!