Lansarea la Cluj a volumului „Originea latină a creștinismului în România” de Mons. Petru Gherman

A fost onorant pentru mine să primesc cuvântul în acest cadru, printre atâția erudiți și consacrați vorbitori în medii academice, eu fiind, cum i-am spus autoarei când mi-a propus să fac acest lucru, doar un umil reprezentant al actualei generații de preoți greco-catolici, cu misiunea de a-i cinsti memoria vrednicului confrate și de a-i urma calea.

lansare petru gherman sept 2020-2

O nouă ocazie de a privi cu admirație la elita seniorilor noștri dragi mutați de la noi, oameni care au purtat cu demnitate steagul valorilor credinței, al culturii și al patriotismului ca valori fundamentale ale vieții.

Mulțumiri traducătoarei Aurelia Gherman (pentru oportunitate) și colegei mele de la Departamentul mass-media al episcopiei, Viorica Sabo (pentru fotografii).

Click aici pentru albumul foto

Pr. Mircea Marţian

Acest articol a fost publicat în Albume foto, Evenimente, Ştiri și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *