Noul Secretar de Stat pentru Culte în vizită la Catedrala în construcție din Piața Cipariu

A fost vizitată Catedrala în construcție din Piața Cipariu, dedicată Martirilor și Mărturisitorilor sec. al XX-lea, unde Preasfinția Sa Claudiu și Excelența Sa Ciprian Olnici au fost însoțiți de Dl. Cristian Teglaș, director economic și de Pr. Mircea Marțian, protopop de Cluj I.

secretar culte la cluj

A putut fi admirată perspectiva impresionantă asupra municipiului Cluj-Napoca de la înălțimea turnului – după o incursiune în șantierul din zona în care se desfășoară lucrări -, dar și „temelia” acestei catedrale, constând în istoria de credință și martiriu a Bisericii Române Unite, așa cum o prezintă Holul Martirilor și spațiul expozițional din incintă. S-a vizitat, în continuare, o altă lucrare în curs din zona centrală a orașului, și anume renovarea unui edificiu (pe str. Ioan Bob) care aparține Episcopiei de Cluj-Gherla.

O interesantă și dătătoare de speranță întâlnire bilaterală care a reiterat faptul că distincția dintre Biserică și Stat nu implică separarea lor totală și nici faptul că Biserica ar trebui să-și reducă acțiunea doar la sfera privată și spirituală.

Biserica nu poate și nu trebuie să înlocuiască statul (cum, din păcate, mai există uneori pretenția), dar nici statul nu poate înlocui biserica (cum se mai încearcă pe alocuri). De aceea, cea mai bună cale rămâne cooperarea. pentru că biserica nu poate și nu trebuie să rămână pe margine în lupta pentru o lume mai bună.

Experiența Bisericii Române Unite cu Statul comunist inspirat de la Moscova a fost una teribil de brutală, iar statul român actual trebuie să înțeleagă că acel stat a încercat să reprime nu doar libertatea de credință și o parte a elitei neamului românesc, ci și una dintre cele mai europene componente ale sale.

Semnalele au fost foarte bune!

Deo gratias!

Viorica Sabo și pr. Mircea Marțian