Program special de Sărbătoarea Floriilor

Capela Sfantul Iosif2Să trăim Sărbătoarea Floriilor ca niciodată (la propriu, pentru că #stămacasă, dar și la figurat, pentru că #IsuseeuamîncredereînTine).
Cum? Devenind noi… ”ramuri pline de viață” (numai buni de puși la icoane și la inimă)… pentru ceilalți.

Duminică, 11 aprilie 2020, Floriile – Intrarea Triumfală a Mântuitorului în Ierusalim

Începând cu această duminică, care deschide Săptămâna Patimilor, până în Duminica lui Toma (numită în popor şi “Paştele cel mic”), care încheie Săptămâna Luminată, creştinătatea trăiește vârful timpului pascal (se pare că în acest an se va suprapune și cu vârful pandemiei).

“Ciclul pascal” se întinde, altminteri, până la Rusalii, Coborârea Spiritului Sfânt (7 iunie 2020), dată la care sperăm să fim de mult întorși la viața socială…

Tema floriilor arată că între extaz și agonie nu este decât un pas (ce bine a reușit să ne predea același lucru și tema “covid 2019”). Ea reunește bucuria și patima spre care Cristos se îndreaptă, simboluri ale reușitelor sau nereușitelor, urcușurilor sau coborâșurilor inerente vieții…

Tradițional, în această sărbătoare se binecuvântează ramuri verzi (aduse în procesiune sau nu), care mai apoi ar fi urmat să fie așezate la icoane, la locul special dedicat rugăciunii în casele noastre, asemenea unor ”cruci” verzi (semn al protecției și al încrederii în Domnul). Ele ar urma să simbolizeze faptul că noi îl așteptăm și îl primim în casele noastre, în viețile noastre, pe Isus, cel care vrea să ne dăruiască Victoria și Pacea Sa.

Vă propun ca, în acest an, datorită perioadei neobișnuite, nevoiți spre binele nostru să rămânem acasă, să spiritualizăm și acest simbol al vieții și al înnoirii. Să trăim noi ceea ce simbolul doar ne amintește! Să fim noi cei care, prin puterea sărbătorii (care mai salvează câte ceva din civilizația creștină), devenim ”ramuri pline de viață” pentru ceilalți (alături de întreaga natură care se retrezește). Se creează astfel premisele ca, în viața noastră, să înmugurească faptele iubirii, ale credinței și ale speranței, semne concrete ale unei noi civilizații de iubire și de pace…

La Florii amintim (precum sigur știți) intrarea Domnului în Ierusalim, un alt simbol al intrării Lui nu doar în calculatoare/ tablete/ telefoane, ci în cetatea sufletelor noastre, ca o anticipare a intrării sale triumfale ca Domn Învingător asupra morții (de care ne vom bucura plenar Sâmbăta Mare, la proclamarea Învierii)…

Deși Mântuitorul știa ce îl va aștepta la Ierusalim (agonia, trădarea, judecata nedreaptă, biciuirea, răstignirea și moartea) se îndreaptă acolo de bunăvoie: ”Nimeni nu-mi ia viața, ci Eu singur o ofer…”- spunea El.

Dacă-L vom urma cu smerenie, atunci vom trăi sărbătoarea Floriilor, deși stând acasă, mai mult ca niciodată!

Cum? Devenind mlădițe verzi, pline de sevă, care protejează, oferă încredere, iubire, tihnă și resuscitează la viață… Numai buni de puși la inimă, în viața reală, nu doar la icoane…

CELEBRĂRI TRANSMISE ÎN DIRECT DIN CAPELA ”SF. IOSIF”:

10.00 – Liturghia ”Sfântului Ioan Gură de Aur”, cu antifoane speciale, urmată de Sfințirea ramurilor verzi (simbol al vieții noi).

11.30 – Liturghia ”Sfântului Ioan Gură de aur” adaptată melodic pentru copii, urmată de Sfințirea ramurilor verzi (simbol al vieții noi).

Și să nu uităm: La mulți ani Florilor de Florii (celor cu nume de Floare)!!!

Rămânem conectați orice s-ar întâmpla!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *