Simpozionul omagial ”Ordinul Sfântului Vasile cel Mare (OSBM) în Biserica Română Unită Cu Roma, Greco-Catolică”

Lăudat să fie ISUS !

În Anul Jubiliar 2017 al Ordinului Sfântului Vasile cel Mare, Provincia Sfinții Apostoli Petru și Pavel România organizează, în colaborare cu Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla și Facultatea de Istorie și Filosofie a Universității Babeș Bolyai Cluj-Napoca, Simpozionul omagial ”ORDINUL SFÂNTULUI VASILE CEL MARE (OSBM) ÎN BISERICA ROMÂNĂ UNITĂ CU ROMA, GRECO-CATOLICĂ”, care se va desfășura sâmbătă 18 noiembrie 2017 începând cu orele 10.30 în Aula de conferințe „CARDINAL IULIU HOSSU” din Piaţa Cipariu, Cluj-Napoca.

În cadrul acestui eveniment, în prezența Nunțiului Apostolic, vor susține comunicări: Prof. univ. dr. Ovidiu Ghitta, Decanul Facultății de Istorie și Filosofie UBB Cluj, Conf. Univ. dr. Greta Monica Miron, Facultatea de Istorie și Filosofie UBB Cluj, Asist. Univ. dr. Lucian Turcu, Facultatea de Istorie și Filosofie UBB Cluj și Domnul Av. Dr. Ionuț Vida-Simiti.

Vă așteptăm cu mult drag.
În Domnul, Ieromonah Ioan L. Daboc, OSBM, Protoegumen

 

Program

 • Ora 10.30 – 10.50 Slujba Parastasului pentru călugării bazilieni decedați
 • Ora 10.50 – 12.15 Sesiunea I în Aula ”Cardinal Iuliu Hossu”
  Discursul Excelenței Sale, Mons. MIGUEL MAURY BUENDIA, Nunțiu
  apostolic în România și Republica Moldova
  PSS Florentin CRIHĂLMEANU, Cuvânt de deschidere
  Prof. univ. dr. Ovidiu Ghitta, Ordinul bazilian și unirea bisericească din Europa Centrala (secolul al XVII-lea).
  Conf. Univ. dr. Greta Monica Miron,, Din istoria elitei greco-catolice transilvănene: bazilienii secolului al XVIII-lea.
 • Ora 12.15 – 12.45 Pauză
 • Ora 12.45 – 13.30 Sesiunea II în Aula ”Cardinal Iuliu Hossu”
  Asist. Univ. dr. Lucian Turcu, Tentative de organizare a Ordinului bazilian în Biserica greco-catolică românească (a doua jumătate a secolului al XIX-lea – începutul secolului XX).
  Avocat dr. Ionuț Vida-Simiti, Rolul Ordinului Sfântului Vasile cel Mare în Biserica Română Unită în timpul regimului comunist.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *