In memoriam dr. Eugen Lupu

Dr Eugen LupuSuntem alături de familia îndoliată din pricina trecerii dintre noi a distinsului Dr. EUGEN LUPU, persoană cu diverse calităţi umane, profesionale şi administrative, fidel credincios Bisericii lui Cristos (pentru întreaga activitate a primit în anul 2003 de la Vatican Titlul de Cavaler al ”Sf. Silvestru”), care a condus cu multă competenţă şi devotament, în calitate de Director, timp de zeci de ani, Spitalul Clinic “Clujana“, fost Președinte al Asociației Medicilor Catolici Filiala Cluj, fost profesor colaborator al Institutului Teologic ”Ioan Evanghelistul” din Cluj, unde a predat Bioetică și ”Educație sanitară” mai multor generații de preoți, cetățean de onoare a orașului nostru, unul dintre fondatorii ”Policlinicii fără plată” din Cluj.

În marea familie a bisericii îl vom priveghea în această seară, cu începere de la ora 19.30, moment ocazionat de ultima sa vizită pe care bunul nostru credincios o va face în Capela ”Sf. Iosif”, acolo de unde nu lipsea împreună cu soția sa, atunci când sănătatea le-a permis acest lucru.

Amintim faptul că domnul doctor va fi condus pe ultimul drum de către Episcopul de Cluj-Gherla, PS Claudiu, alături de un sobor de preoți, în Cimitirul central din Cluj-Napoca, sâmbătă, 5 februarie 2022, începând cu ora 12.00.

Dumnezeu să îl odihnească în pace! Sincere condoleanțe familiei îndoliate