Invităm STUDENȚII să participe la Sfânta Liturghie Arhierească adresată lor, duminică 12.12.2021, ora 18.00, în Capela noastră.
E un nou început și ar fi păcat să-l ratăm, de aceea vă asigurăm că toată lumea este așteptată cu drag!
"Dacă îl iubiţi pe Sfântul Iosif, imitaţi virtuţile sale!" (Sfântul Ambroziu)
Sărbătoarea Adeziunii în marea familie ASTRU+AC – Depunerea, respectiv reînnoirea FESTIVĂ A DA-ului spus lui Cristos!
În premieră în comunitatea noastră se va constitui și o grupă ASTRU-junior (mulțumim Dianei Crăciun și Iuliei Marțian pentru acest lucru și părinților care au înțeles să-i încurajeze pe copii în acest demers).
CÂND? Duminică, 5 decembrie 2021, ora 11.30, la finalul Sfintei Liturghii animate de copii!
După eveniment vă propunem să ne deplasăm cu toții (copii și tineri), ca niște adevărați frați la Căsuța de pe Bulevardul Constantin Brâncuși pentru a petrece o duminică în familie (vom rămâne acolo până la ora 16.00 când părinții sunt invitați să vină după copii). Continuă lectura „Sărbătoarea Adeziunii în marea familie ASTRU + Acţiunea Catolică”
Vă invităm să participați la întâlnirea online eparhială a familiilor, sâmbătă, 27 noiembrie, între orele 16:00-19:30.
Pentru înscrieri vă rugăm să luați legătura cu proaspătul părinte vicar parohial, Radu-Vlad Pupăză, responsabil cu pastorația familiilor în comunitatea noastră.
Vă așteptăm cu drag!
„Cel ce crede în Mine are viața veșnică” (Io 6,47)
Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla anunță programul înmormântării Preotului Dr. Ioan M. Bota, Prelat papal.
Slujba de înmormântare va avea loc duminică, 21 noiembrie 2021, de la ora 14.00, în Capela „Sfântul Iosif” din incinta Catedralei în construcție din Piața Cipariu și va fi celebrată de Preasfinția Sa Claudiu.
Mai înainte de însoțirea Pr. Ioan M. Bota pe ultimul drum pământesc, cei care doresc să îi aducă un ultim omagiu o vor putea face la Capela Episcopiei de Cluj-Gherla (Calea Moților nr. 26) în zilele de vineri, 19 noiembrie, între orele 17.00-19.00 și sâmbătă, 20 noiembrie, între orele 15.00-18.00.
Înconjurat de rugăciunea Bisericii, a familiei îndoliate și a celor care l-au cunoscut și prețuit, Părintele Bota va fi înhumat în Cimitirul din localitatea Florești, jud. Cluj unde trupul neînsuflețit va aștepta învierea morților. Fie ca sufletul său să intre în lumina lui Dumnezeu!
Odihna veșnică dă-i-o lui, Doamne, și lumina fără de sfârșit să îi strălucească lui, să se odihnească în pace!
La Capela Sf. Iosif, după Sfintele Liturghii și alte rugăciuni, am trecut la treabă pe mai multe fronturi.
Astfel, am început anuala ”igienizare” a spațiului liturgic (cu concursul Diaconului Mihai Roman- priceput la toate), restaurarea lacului de pe băncile din interiorul Capelei Sf. Iosif (mulțumim distinsului domn Mihai expert în această operațiune), respectiv continuarea montării unor noi spătare și șezuturi pe aceste bănci (mulțumim dlui Consilier Radu Răcășan pentru sprijin).
Ne-am bucurat de ajutorul unui veritabil profesionist, actualmente pensionar, domnul Gheorghe Maxim, care și-a luat în serios menirea de Consilier parohial pe probleme de construcții și întreținere spații.
Datorită competențelor și hărniciei sale, pentru câteva ore am făcut din nou un simbolic schimb: dânsul a fost ”parohul” și eu ”consilierul asistent”!
Mulțumesc dnei Monica Zelghiu și dlui Vasile Ormenean pentru asistența lucrărilor și pentru curățenia realizată în urma noastră în vederea celebrărilor de mâine.
Pr. Mircea Marţian