Spectacol susținut de Ansamblul parohial ”Datini” coordonat de Narcisa Boilă și Călin Vac

Vineri, 9 iulie 2021 este ziua celui de-al 20-lea spectacol susținut de Ansamblul “Datini”.

Manifestarea va avea loc cu începere la ora 18.00, fiind găzduită de curtea Centrului de activități situat pe Bulevardul C. Brâncuși 44-46 (locul repetițiilor curente).

Intrarea este liberă.

Denumit în mod simbolic „SERI DE SÂNZÂIENE„, spectacolul își propune să pună în scenă un obicei folcloric de sorginte creștină, ocazionat de Sărbătoarea ”Nașterii Sf. Ioan Botezătorul” (Sânzienele), pe care creștinătatea o celebrează la 24 iunie și care demonstrează, încă o dată, puternica simbioză care există între biserica creștină și folclor.

Acest articol a fost publicat în Administrative, Grupuri parohiale, Pastoraţia adulţilor și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.