„…Creşteţi…” (2)

Căldura alternează cu ploile serioase, concediile încep şi se termină, iar noi ne vedem de problemele noastre zilnice, sau lunare, şi, prin urmare ne întoarcem, precum am promis, la elementele care afectează pozitiv sau negativ viaţa de cuplu. Sunt multe de prezentat, de dezbătut, dar, mai important, multe aspecte concrete care trebuie să fie evitate sau aplicate în viaţa cotidiană.

Un element de bază pentru un cuplu care vrea să se dezvolte cu adevărat este iertarea. Greşim cu toţii, mai mult sau mai puţin, intenţionat sau nu. E important să ne recunoaştem greşelile, să facem tot posibilul să le evităm în viitor, şi mai ales să cerem sau să oferim iertare. Vorbeam numărut trecut despre muţenie, iar lipsa iertării este o cauză a ei. A greşi e omeneşte, dar mai uman e să ierţi din toată inima, şi mai ales să uiţi. De multe ori iertăm, trecem peste ofense, peste greşelile celuilalt, însă nu reuşim să uităm. Şi când avem ocazia, scoatem din nou totul pe masă: „Mai ţii minte ca mi-ai promis că o să ieşi cu copiii şi de fapt ai plecat cu prietenii la meci / cu prietenele la salonul de cosmetică? Mai ţii minte ce acuze mi-a adus mama ta? Mi-ai promis că te laşi de fumat / băut? Mi-ai promis că nu mai foloseşti cuvinte jignitoare la adresa părinţilor mei!” Etc., etc., etc.

Continuă lectura „„…Creşteţi…” (2)”

„…Creşteţi…” (1)

Continuăm periplul nostru prin lumea plină de surprize şi de necunoscut a vieţii de cuplu. Bătrânii spuneau că doi parteneri ajung să se cunoască după ce „ling împreună un drob de sare”, respectiv după o perioadă însemnată de timp. Că e sau nu aşa, doar viaţa ne-o poate demonstra. Cert este că avem nevoie de cunoaştere, iubire, creştere împreună, pentru a putea vorbi de un cuplu reuşit, bine închegat, de fapt de o singură entitate, „un singur trup”.

Închegat într-un timp mai lung sau mai scurt, binecuvântat de Dumnezeu prin Sacramentul Căsătoriei, noul cuplu îşi începe viaţa adevărată. Nu e uşor să trăiesti alături de cineva, mai ales când ai fost obişnuit să te ocupi de tine însuţi / însăţi, să dormi singur în pat, să ai propriile tabieturi, orare de somn, filme favorite, etc. Distracţia abia acum începe, însă merită orice efort pentru a face cuplul să crească.

Continuă lectura „„…Creşteţi…” (1)”

„Dumnezeu i-a chemat…”

Vă propun, dragii mei, să ne oprim asupra celulei de bază a societăţii – familia, instituţie atât de lezată de mentalitatea modernă, de „trăirea clipei”, de lipsa de speranţă, de prognoză, de viitor. Pornim de la ceea ce Cartea Genezei ne oferă despre cuplul primordial, Adam şi Eva. „Dumnezeu i-a chemat, i-a binecuvântat şi le-a spus: Creşteţi, vă înmulţiţi şi umpleţi pământul” (Gen. 1, 28 ).

„Dumnezeu i-a chemat”, elementul iniţial, cel care aduce din două zări diferite pe cei doi membri ai cuplului, e unul care dă mari bătăi de cap. Un moment de cotitură în cadrul a două destine, un moment venit să schimbe desfăşurarea individuală a unei vieţi, un moment care-i cheamă pe cei doi la împărtăşirea în comun a vieţii, cu toate aspectele ei, pozitive sau negative.

Continuă lectura „„Dumnezeu i-a chemat…””

Ianuarie – luna castităţii

Începem un nou an dedicate familiei, un nou an de trăire a valorilor autentice creştine într-o societate debusolată, lovită de criza economică şi mai ales de cea morală. Ca şi membrii ai bisericii suntem obligaţi cu toţii, clerici şi laici, să luminăm, să explicăm, să ajutăm, urmând exemplul Celui care a venit pentru noi şi Mântuirea noastră.

Când a ieşit din corabie, Isus a văzut mult popor; şi I s-a făcut milă de ei, pentru că erau ca nişte oi care n-aveau păstor; şi a început să-i înveţe multe lucruri.” (Mc. 6, 34) Ia tă un moto de forţă, care să devină un deziderat pentru toţi, o obligaţie sfântă. Fără această lumină, poporul va continua să bâjbâie în întuneric, să caute fără a găsi, să se piardă.

Luna ianuarie este luna dedicată castităţii, şi cine înţelege mai bine această valoare decât creştinul, chemat să trăiască cast înainte de căsătorie (feciorie, virginitate, abstinenţă) cât şi în cadrul ei (fidelitate, respect, iubire, dăruire, unitate).

Cine umblă în curăţie, umblă fără teamă, dar cine apucă pe căi strâmbe se dă singur de gol”  (Prov. 10, 9).

Continuă lectura „Ianuarie – luna castităţii”

Adeziune ASTRU în parohia “Andrei Mureșanu“

Prilej de nouă sărbătoare în parohia Andrei Mureșanu, în acest post al Nașterii Domnului, unde pe lângă celelalte activități dedicate membrilor parohiei, concerte, serbări, meditații, cântece și colinde care au ca scop apropierea noastră de praznicul Nașterii lui Isus Hristos, a luat ființă un nou grup parohial ASTRU, grup dedicat tinerilor din această parohie.

Duminică, 11 decembrie 2011, în parohia Andrei Mureșanu de la Capela “Sfântul Iosif”, din piața Cipariu, 6 tineri au depus adeziunea în ASTRU. Alături de noi a fost părintele Florin Isac împreună cu credincioşii care au participat la Sfânta Liturghie dedicată tinerilor și familiilor tinere, de la ora 18.30, care a fost animată de către grupul care tocmai a depus adeziunea.

Primirea în ASTRU a grupului parohial a fost încântătoare şi a fost asistată de către Bogdan Bursaș, vicepreşedinte ASTRU Cluj, cel care a și înmânat noilor membrii ASTRU, însemnele acestei asociații și a explicat menirea și rolul acestei asociații pentru noi tinerii.

“Există însă un „de ce?” care este comun tuturor celor care fac parte din ASTRU şi nu numai, şi la care fiecare dintre noi este chemat să de-a un răspuns, nu numai cu cuvinte dar mai ales cu fapte“, a fost acest imbold care după un an de fructuoasă pregătire în care am străbătut împreună acest drum, ne-a determinat pe fiecare dintre noi tinerii să accedem spre noi culmi în apropierea de Dumnezeu și față de aproapele.

Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru tot ceea ce ne-a dăruit până acum și sperăm cu ajutorului Lui îndemnați de cuvintele și exemplul celor dinaintea noastră să fim de folos Bisericii și neamului nostru!

Anda Baciu şi Cristina Tuşa

responsabilii grupului parohial ASTRU “Andrei Mureșanu”, Cluj-Napoca

Click aici pentru articolul original

Mulţumesc!

Pe această cale doresc să mulţumesc tinerilor din Parohia noastră, pentru devotamentul şi generozitatea de care au dat dovadă de fiecare dată când s-au implicat activ în viaţa Parohiei noastre, cu ocazia Primei Sfinte Împărtăşanii şi a Întâlnirii Eparhiale ale copiilor, precum şi în alte activităţi.

Vă asigur de rugăciunile noastre, şi sper ca Bunul Dumnezeu, să vă răsplătească însutit atât în Împărăţia Sa, precum şi aici pe pământ prin daruri folositoare spre mântuire.

Doresc tuturor care au intrat în „febra” BAC-ului sau a examenului de capacitate, să aveţi baftă, cu toate că ştiu că nici unul dintre voi nu vă bazaţi pe acest lucru, dar vă fac această urare pentru ca să ne simţiţi aproape de voi.

Vă aştept ca de obicei în fiecare vineri, la biroul parohial de la ora 17.30, nu suntem mulţi, dar cu ajutorul Domnului sper ca şi alţi tineri să vină alături de noi şi de voi pentru a putea ajunge împreună în Casa Tatălui ceresc, pentru a învăţa să trăim credinţa adevărată în Isus Hristos, sub îndrumarea Spiritului Sfânt.

Continuă lectura „Mulţumesc!”

Anunţ – programele noastre catehetice şi extracatehetice intră în vacanţă

Cristos a înviat din morţi cu moartea pe moarte calcând şi celor din morminte viaţă dăruindu-le!

Vă informăm faptul că, pentru a putea participa cu mic cu mare la oficiile speciale din această perioadă, programele noastre catehetice şi extracatehetice intră în vacanţă pe perioada Săptămânii Mari şi a Săptămânii Luminate.

Programele vor fi reluate începând cu Duminica Tomii, 1 mai 2011.

Pr. Mircea Marţian